Softballu sorodna igra je baseball. Obe igri sta doma v ZDA, kjer imata tudi status nacionalne igre. Softball se od baseballa razlikuje le po velikosti igrišča, malo drugačni opremi in trajanju igre.

Nekaj pravil igre:

Tekma ima sedem (7) inningov.

  • Igramo z dvema ekipama po 9 igralcev. V vsakem inningu je vsaka ekipa enkrat v napadu in enkrat v obrambi. Ekipi se menjata, ko obrambna ekipa izloči tri igralce v napadu (3 Out).
  • Ekipa, ki igra napad, poskuša žogico odbiti tako, da lahko osvoji čimveč baz oziroma priteči domov in narediti točko. Trener ali kapetan ekipe določi vrstni red igralcev. Igralci najprej stopijo na mesto odbijalca (batter's box), ko pa pravilno odbijejo žogico postanejo tekači (runner).
  • Ekipa, ki igra obrambo, ima svoje igralce razporejene po polju tako, da bodo čim lažje ulovili odbito žogico in jo podali do baze, ki jo osvaja tekač v napadu.
  • Metalec se na met pripravi tako, da sta obe nogi v kontaktu z metalčevo ploščo in ima roke pred sabo. Žogo drži z obema rokama. Met se dejansko prične, ko metalec odmakne eno roko od žoge.
  • Žogica po metu doseže domačo ploščo v ali izven "STRIKE" cone. Strike cona je nad domačo ploščo med višino kolena in višino odbijalčevih prsi kadar je le-ta v položaju za odbijanje.
  • Če odbijalec ne zamahne, kadar je žogica zunaj strike cone, potem sodnik zakliče BALL. V primeru, da metalec vrže štiri (4) BALL-e, odbijalec zasede prvo bazo (walk).
  • Če odbijalec ne zamahne, kadar je žogica v strike coni, sodnik zakliče STRIKE. Prav tako je STRIKE, če odbijalec zamahne in zgreši žogico, ne glede na to ali je bila v strike coni ali ne. Po treh (3) Strike-ih odbijalec preneha in je OUT.
  • Ko odbijalec odbije žogico v polje med obema baznima črtama (BASE LINES), postane tekač, odvrže kij in poskuša zavzeti čimveč baz, preden ga nasprotno moštvo ustavi. Če odbije žogo tako daleč, da osvoji vse tri baze in se vrne "domov", potem je to "HOMERUN".
  • Tekač mora torej zmeraj prispeti na bazo pred žogico. Žogica je prispela v bazo takrat, ko jo ulovi obrambni bazni igralec in ima le-ta stik z bazno ploščo. V kolikor tekač že osvaja drugo ali tretjo bazo, je za njegov OUT dovolj že samo dotik obrambnega igralca, ki drži žogico.
  • Če odbijalec odbije žogico v zrak in jo obrambni igralec ulovi preden je padla na tla, je odbijač avtomatično OUT.
  • Ko tekač osvoji bazo, se mora na njej ustaviti in tudi na njej stati. Šele tako se šteje, da je bazo tudi osvojil. Tekač lahko steče takoj, ko žogica zapusti metalca. Tekač se mora vrniti na prej osvojeno bazo, če odbijalec žogice ne odbije v polje ali pa obrambni igralci žogico ulovijo v zraku še preden je padla na tla.
  • Če obrambni igralec ulovi žogico preden pade na tla, se mora tekač vrniti v svojo bazo preden pride žogica do baznega igralca oziroma baze. V tem primeru je tekač OUT. Prav tako je tekač OUT, če se vrača na bazo in se ga dotakne obrambni igralec, ki drži žogico.

Postopek udarjanja žogice

Pri udarjanju se odbijalec postavi v prostor za odbijanje (levo ali desno od domače baze), pravokotno na domačo bazo. Kij prime tako, da je notranje zapestje spodaj (ki gleda v igrišče). Dvigne zunanji komolec v pravi kot in pomakne zapestja proti zunanji rami. Pozoren je samo na žogico in jo spremlja s pogledom vse dokler ne pride do strike cone. Z močnim zamahom odbije žogico v igrišče in postane tekač ter poskuša osvojiti bazo.

Takole pravilno primemo kij:

Sprejem nizke žogice in met

Sprejem visoke žogice